Jak nejlépe ukládat do mozku anglická spojení slov či samostatné věty. I. část

16. listopadu 2009 v 1:00 | rozumetanglicky
První finta: Jak postupovat, abychom si trvale zapamatovali anglické spojení slov či celou větu?

Milí neznámí přátelé
- především pak ti, kteří mají chuť změnit své dosavadní návyky při výuce angličtiny a dostat se pomocí "alternativních metometod" (čili "babských rad") k vytouženému cíli: tj. rozumět mluvené angliangličtině!
Jak jsem již zmínila v minulém článku, první věcí je uvědomit si, že angličtina má dvě "téměř na sobě nezávislé" formy pozn.1:
Pozn.1 - předesílám, že při svých radách záměrně nepooužívám obvykle uváděné gramatické kategorie!
Zjistila jsem totiž, že mnou používané "termíny" lépe pomáhají pochopit, co vlastně mám na mysli.
1) Psaná a tištěná forma
2) Mluvená a slyšená forma
A z tohoto faktu musíme vycházet. Ale co s tím?
Nejprve si musíme uvědomit, že náš mozek - tj. náš biologický počítač - se velmi liší od počítačů, na něž jsme zvyklí. Na rozdíl od skutečných počítačů, kam stačí informaci 1x zadat a poté
uložit na místo, odkud ji můžeme kdykoliv vyvolat ,
a kde je tato informace v počítači uložena "navždy" (pokud si ji omylem nesmažeme…!), náš mozek potřebuje pro zapamatování informace její několikanásobné uložení. Co to znamená?
Že totiž každé slovní spojení
či každou větu, které si chceme natrvalo zapamatovat, musíme nejméně 20 - 30x nahlas se správnou anglickou výslovností vyslovit. Přitom doporučuji souběžně s vyslovováním příslušné věty mít před sebou správně napsaný text této věty a prstem či tužkou si ukazovat slovo, které právě vyslovujete. Co se potom děje? Oči posílají do mozku písemnou formu věty (první vstupní kanál) , naše uši zachycují a do mozku přiřazují zvukovou podobu tohoto textu(druhý vstupní kanál)- zároveň si náš jazyk, což je sval s tzv. svalovou pamětí, několikrát zopakuje sled hlásek, které odpovídají vyslovovanému spojení, a k tomu se nám na toto místo v mozku ukládá i český překlad čteného textu. Vzniká tedy jakýsi "triangl" . Pokud je toto spojení slov v mozku takto správně uloženo, při použití kterékoliv strany tohoto trojúhelníka se nám automaticky vybaví i dvě další strany.
Psaná forma Vyslovená forma
Tady si představte namalovaný trojúhelník, (bohužel se mi jej nepovedlo převést do blogu)
Český překlad
Takže vidíte, že chceme-li si nějaké spojení slov či větu trvale zapamatovat, musí v našem mozku proběhnout tento složitý proces. Pokud toto nebudeme respektovat a nebudeme spojení slov několikanásobně opakovat (přirovnávám to k "polámané gramofonové desce", která stále se vrací na začátek vyslovovaného výrazu), žádné zapamatování se "nekoná" a toto spojení se nestane součástí naší aktivní angličtiny. Tak tolik "teorie" ….
Závěrem k dnešnímu článku: Cokoliv si chci natrvalo zapamatovat, to si musím mnohokrát nahlas a se správnou výslovnosti opakovat. Tak zatím ahoj!
Inka
P.S.
Myslíte-li to s mluvenou angličtinou opravdu vážně, klikněte si na následující odkaz:


Budete překvapeni, že lze zvládnout angličtinu skutečně zábavným - a přesto efektivním způsobem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaikelD MaikelD | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:09 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama