Jak si zlepšit schopnost porozumět mluvené angličtině.

25. února 2010 v 22:38 | InkaAhoj všichni, kteří jste se znovu rozhodli kliknout na tento blog!
Jsem zase tady, abych se s Vámi podělila o některé rady, které mě i mým známým pomohly zvládnout mluvenou a hlavně "slyšenou" angličtinu.
Na začátku jeden dotaz: Už jste si vyzkoušeli některé z mých "babských rad"? Pokud ještě ne, tak dnes k tomu budete mít jedinečnou příležitost. Dnešní povídání jsem se totiž rozhodla věnovat tomu, abyste si sami otestovali svou dovednost zvládnout "vázanou řeč" (POZOR - hovořím pouze k těm, kteří si prozatím nejsou jisti tím, zda vlastně v angličtině mluví vázaně nebo nikoliv). Zjistila jsem totiž, že řada lidí vůbec ani netuší, co to vlastně ta vázaná řeč je…… Ano, to Vám asi ve škole pořádně neřekli!
Takže čím začít? Nejprve se zamyslete nad tím, jak Vy sami čtete anglický souvislý text (tj. nikoli pouhá jednotlivá slova nebo příliš krátká spojení slov). Vezměte si tedy k ruce nějakou anglickou učebnici a najděte si v ní kousek souvislého textu. Potom si tento kousek textu zkuste nahlas přečíst. Pokud při tomto hlasitém čtení vyslovujete každé slovo zvlášť - tj. pokud slova, která s k sobě významem patří, na sebe nevážete, potom většinou ani není možné, abyste této větě rozuměli, pokud by ji vyslovil rodilý mluvčí!! A to i přesto, že jednotlivá slova sama o sobě vyslovujete se správnou výslovností!
Proč tomu tak je? Protože jste nenaučili Vaše uši (potažmo Vaše mozkové buňky) vnímat vázanou řeč!!! Náš mozek totiž neumí souvisle řečenou větu rozkódovat na jednotlllivá slova, pokud jsme ho to předtím nenaučili tím, že slova, která k sobě význam patří, sami v řeči n e v á ž e m e !!!
Ještě jeden příklad: Zkuste si nahlas vyslovit třeba následující větu: How much is it? Pokud Vaše promluva zní "hau…mač….iz… it"?(kde si namísto teček představte přestávku v řeči), potom nejde o vázanou řeč, ale o krásně vyslovená samostatná slova. Co s tím?
Pokud Vám Vaše podvědomí (či Váš jazýček) zabraňuje i tento superkrátký text říci DOHROMADY, protože na papíře vidíte 4 samostatně napsaná slova, potom své podvědomí "ošiďte" a tuto větu si napište dohromady v anglickém přepisu tak, jako by to bylo jedno dlouhé slovo. A toto "slovo" si potom představte jako nějaké české příjmení "Haumačizit" a z legrace se s ním sami sobě představujte: Dobrý den, já jsem pan Haumačizit, …. Potom si toto spojení můžete česky i skloňovat: např. viděl jsem Haumačizita, půjdeme tam i bez Haumačizita, chceš tam jít s Haumačizitem? Atp. atp.
(Někomu se může zdát, že to je příliš dětinské, ale opravdu to pomáhá!! Zkuste si to a pak teprve suďte…)
Říkám tomu "aerobik jazyka". Jazyk je sval se svou vlastní kinetickou pamětí a to, co jej nenaučíme, nemůže sám o sobě bezchybně reprodukovat. A šance, že byste v jedné řadě za sebou někdy dříve vyslovili stejný sled hlásek, jako je ve výše uvedené větě, je jedna ku - no třeba k jednomu "milionu" (matematici by nám tuto šanci jistě spočítali přesně - tady jde jen o pouhý příměr). A tak je tomu i u všech dalších anglických vět.
Někdo však může namítnout: " Ale já to u delší věty dohromady říci nedokážu", tak co s tím? Potom následuje moje další rada/finta: Zkuste si tuto dohromady napsanou větu v anglickém přepisu říkat nejprve hodně pomalu, ale přitom NEODDĚLOVAT jednotlivá slova. A potom si tutéž větu říkat stále rychleji a rychleji - až k okamžiku, kdy Váš jazyk už nebude moci dál. (Podotýkám, že u tohoto cvičení jazyka řada lidí někdy pociťuje svalovou bolest - je to totéž, jako když jsme byli poprvé na tréninku aerobiku a trenér nám naložil velké cvičební celky. Takže po hodině sotva lezeme….)
Nebo další cvičení: Delší věty začněte číst od konce! Vyslovte si nejprve poslední slovo ve větě, potom postupně přidávejte vždy po jednom předchozím slově . Každé další přidané slovo řekněte vždy hodně nahlas a zbývající slova jen rychle zamumlejte, až se dostanete k prvnímu slovu té dlouhé věty:
Např" u věty: "Have you got any pictures of London?" začněte takto:
London?,
of London?,
pictures of London?,
any pictures of London?,

got any pictures of London?,
you got any pictures of London?,
Have you got any pictures of London?
Než to všechno několikrát přeříkáte, tak si jazyk zvykne a nakonec celou větu řeknete dohromady bez větších problémů. A znovu opakuji: jazyk je sval a pokud chceme mluvit vázanou řečí - a následně tedy i vázané řeči rozumět, nemůžeme takováto cvičení vynechat - bohužel toto se většinou na hodinách angličtiny nikdy pořádně nezdůrazňovalo (míním tím hodiny angličtiny u dnešních dospěláků, kteří neměli možnost při výuce slyšet rodilé mluvčí a ani neměli k dispozici jiné cílené pomůcky pro nácvik slyšené řeči. Dnes je takovýchto pomůcek dostatek a tak je můžete směle používat k napodobování slyšeného!)
Proto doporučuji: vystavujte své uši co nejvíce mluvené angličtině ( i když jí zpočátku vůbec nebudete rozumět) - při všech domácích činnostech můžete mít přeci puštěné rádio s anglicky mluvenými pořady, poslouchat CD nebo DVD s mluvenou angličtinou, sledovat anglické filmy s titulky atp. Ano, vytvořte si takto doma "anglické prostředí" (a nestojí to tolik, jako skutečná cesta za jazykovým prostředím do ciziny!)
Vaše uši si musí postupně zvykat na specifickou melodiku a rytmus anglické řeči. Můžete si potom nahraný anglický film pouštět po krátkých úsecích - a jednotlivý úsek pouštět dokola tak dlouho, až budete většinu slov v tomto úseku skutečně slyšet a teprve potom přejít k dalšímu úseku.
Ráda bych na tomto místě znovu připomenula, že cizí jazyk se může naučit skutečně každý - a nezáleží přitom tolik na úrovni našeho intelektu , na věku , na předchozím vzdělání atp. atp , jako na pravidelnosti a počtu opakování, které cizímu jazyku věnujeme!! Dvacet minut intenzivní práce s jazykem denně těsně před spaním nám dá více než hodinové vysedávání nad učebnicemi jednou týdně! Takže tolik k dnešnímu povídání.

Hodně trpělivosti a pevné nervy Vám všem k této práci přeje Inka

P.S.
Pokud se rozhlížíte o vhodném výukovém programu, který by vám pomohl mluvenou angličtinu zvládnout skutečně efektivním a zábavným způsobem, nezapomeňte si kliknout na následující odkaz:

<a href="https://www.e-junkie.com/ecom/gb.php?ii=950800&c=ib&aff=87169&cl=5336" target="ejejcsingle">Click here to view more details</a>
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama