Máte rádi anglické písničky?

21. března 2010 v 14:49 | Inka
Máte rádi anglické písničky?
A víte, že si s jejich pomocí můžete zlepšit svou schopnost rozumět mluvené angličtině?

Opět vítám všechny, které oslovil název dnešního článku a přiměl je vstoupit do tohoto blogu!
Myslím, že téměř všichni mají rádi anglické písničky. A proč je tedy nevyužít pro zlepšení naší schopnosti rozumět mluvené angličtině?

Chceme-li tedy mít z anglických písniček skutečný užitek, budeme si nejprve muset obstarat jejich anglický text (protože jejich pouhé - i několikanásobné-) poslouchání by bez textu nebylo pro náš cíl tak účinné.)
Potom si tento text pro sebe přeložíme do češtiny (a to doslova, tak jak jdou slova písničky za sebou). A tento doslovný český překlad si vepíšeme pod text anglický tak, aby vždy pod anglickým slovem byl napsán jeho český ekvivalent.

A co dál? No nezbývá než pěkně se usadit, a to tak, abychom anglický (a tedy i český) text měli při poslouchání písničky před očima a prstem si ukazovali, které slovo právě zpěvák či zpěvačka zpívá. Tímto způsobem se nám do podvědomí najednou ukládá jak psaná forma toho kterého slova, tak i jeho mluvená forma a jeho český překlad. Písničku si poslechněme několikrát za sebou.

Poté si písničku poslechněme znovu - ale tentokrát již bez nahlížení do textu. Pokud už rozumíme každému zpívanému slovu, tak již máme všechna slova zafixována v podvědomí tím správným způsobem!
Pokud ještě všemu nerozumíme, celý proces znovu několikrát zopakujeme (tedy tak, že při poslechu písničky si ukazujeme na slova, která právě slyšíme).

A ideální by bylo, kdybychom tutéž písničku poslouchali třeba každý den v jednom týdnu několikrát za sebou - tím si naučené znovu aktivujeme . Nakonec možná celou písničku zvládneme reprodukovat zpaměti.
A kde můžeme texty k písničkám získat? Třeba na internetu na adrese: songs.wz.cz nebo na nebo na "You Tube", kde po zadání hesla jako např. : "texts of songs" také získáte nabídku různých oblíbených písniček.
Tady jsem však pro Vás - pro případ, že si budete ihned chtít zkusit výše uvedený postup, jak písničky využít pro výuku mluvené angličtiny , připravila text písničky Boba Dylana : Blowin´ in the Wind:
How many roads must a man walk down
before you call him a man
yes 'n' how many seas must the white dove sail
before she sleeps in the sand
yes 'n' how many times must the cannonballs fly before they are forever banned?
The answer my friend is blowing in the wind
the answer is blowing in the wind.
How many years can a mountain exist
before it's washed to the sea
yes 'n' how many years can some people exist
before they're allowed to be free
yes 'n' how many times can a man turn his head
and pretend that he just doesn't see?
How many times must a man look up
before he can see the sky
yes 'n' how many ears must one man have
before he can hear people cry
yes 'n' how many deaths will it take till he knows that too many people have died?

Avšak POZOR! Po přečtení textů i dalších anglických písniček jistě brzy zjistíte, že v nich jde často "gramatika stranou" , protože se výslovnost některých slov musí přizpůsobit hudebnímu doprovodu a některé slabiky by jaksi byly "navíc"…. Ale s tím musíme počítat. (Např. ve výše uvedeném textu je uvedeno ´n ´ namísto spojky "and".)

Pokud to myslíte s angličtinou opravdu vážně, klikněte si na následující odkaz, kde získáte podrobnější informace o nové (interaktivní) metodě výuky naprosto efektivním, a přesto zábavným, způsobem:


Jde o zcela nový typ kurzu, který nám pomůže zvládnout jak mluvenou angličtinu, tak i si zopakovat některé důležité poznatky z gramatiky, protože k jednotlivým lekcím autoři (kantoři - rodilí mluvčí) , tj. Aaron Campbell a Mark White, vždy uvádějí příklady gramatických jevů v lekci použitých. Každá lekce je totiž zaměřena na procvičování jednoho důležitého jazykového jevu (např. časování sloves, slovesných časů atp.).

Poté, co se Vám otevře příslušná webová stránka, se můžete sami podívat na všechny dostupné informace postupným klikáním na názvy, které se nacházejí v tmavošedém rámečku v horní části této stránky.
Tak to je pro dnešek opravdu všechno .
Příjemné chvíle při procvičování angličtiny Vám přeje Inka.

P.S.
A ještě jeden důležitý pro ty, kteří se chtějí spěciálně věnovat mluvené angličtině:


Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama