Kolik času týdně máme věnovat studiu angličtiny?

16. dubna 2010 v 23:36 | Inka
Ahoj všichni, kdo jste si právě klikli na dnešní povídání!
Nedávno jsem dostala otázku, za jak dlouho se může člověk naučit anglicky tak, aby byl schopen obstojně mluvit a rozumět?
Tazateli jsem položila protiotázku:
"A kolik času denně tomu hodláš věnovat?"
Jeho odpověď byla:
"Denně? A nestačí to, když se budu učit 1 hodinu 1x či 2x týdně?

A já na to:
"To tedy vůbec NESTAČÍ!!!" A hned mě napadlo následující přirovnání:
Představte si, že by rodiče mluvili na své novorozené dítě pouze 1x až 2x týdně po jedné hodině, a potom by žádnou další řeč rodičů
(ani žádných jiných lidi) to dítě v průběhu následujícího roku či
následujících 2 let kolem sebe už neslyšelo!!
Co myslíte, za jak dlouho by takové dítě začalo mluvit?
Určitě ne ve věku, kdy začínají mluvit děti, které jsou českému jazyku vystaveni každý den po několik hodin!!!
Takže, co z toho vyplývá?   No přece to, že pokud chceme jazyk skutečně zvládnout tak, abychom byli schopni obstojně mluvit a rozumět, musíme se doslova "obklopit" anglickým zvukovým prostředím!
Osobně doporučuji zabývat se angličtinou (tím myslím nahlas si číst a několikráte nahlas opakovat pro nás potřebné věty z našich učebnic) krátce předtím, že jdeme spát, aby si opakovanou látku náš mozek ve spánku pěkně rozebral a uložil na takové místo, odkud si ji v případě potřeby budeme moci "vylovit"... Opravdu stačí minimulně 10-15 minut, ale každý den!!!
Několikahodinové vysedávání nad učebnicemi - navíc často s větším odstupem času - většinou nikam nevede, protože potom nad nimi často usínáme...
Uděláme pro sebe daleko více, když si budeme nahlas každý večer "drmolit" (ale se správnou výslovností a vázáním) jednu či dvě anglické věty, o nichž víme, že je určitě budeme v budoucnosti  potřebovat!
Takže: poslouchejme anglické nahrávky písní (pokud možno s jejich textem v ruce), sledujme anglické filmy v originále - s českými titulky (tady doporučuji natočit si je na video a po shlédnutí celého filmu si jej pouštět po malých úsecích dokola tak dlouho, až skoro všemu rozumíme, poslouchejte zprávy v angličtině (třeba BBC má řadu pěkných pořadů pro cizince) a snažte se "slyšet" v proudu řeči anglických mluvčích alespoň ta slova, kterým již rozumíte. Samozřejmě nikdy nebudeme rozumět úplně všemu, ale pokud porozumíme 50-60% výrazů, tak si s významem věty poradíme. Existuje také celá řada CD s mluvenou angličtinou , doplněnou textem vyslovovaných vět, ty take maximálně využívejme. Ideální totiž je, pokud můžeme slyšený text vidět napsaný před sebou. Takto se nám jazykový materiál ukládá do podvědomí daleko efektivněji!
Pokud si kliknete na následující odkaz, můžete získat podrobnější informace o revoluční metodě výuky mluvené angličtině (a mohu vás ujistit, že je skutečně efektivní a zábavná!) Až si otevřete následující stránku, klikněte si postupně na titulky uvedené v horní části stránky, můžete tam získat řadu velmi užitečných podcastů, které tvořily přípravu k nejkomplexnějšímu projektu "The Water Car":
<a href="https://www.e-junkie.com/ecom/gb.php?cl=94079&c=ib&aff=87169" target="ejejcsingle">Click here to visit English Conversations.</a>
Tak tolik k dnešnímu zamyšlení a nyní již jen bonus ve formě vtipu a hádanky pro ty
z Vás, kdo jste se "pročetli " až sem:
A joke:
Small boy:
"Have you got a wife?"
Visitor:        "No,
I haven´t"
Small boy:   "Then who tells you what to do?"
(Ale i zde si všimněte použití
všech slovesných tvarů /Přítomný čas, předpřítomný čas, infinitive/)
A riddle:
Which is the strongest day in the week?
Sunday, because all the rest are week-days.
Nápověda:
Riddle
[ridl]- hádanka
Week
[wi:k]- týden,
Weak [wi:k] - slabý, chabý
Hodně dobré nálady k procvičování
mluvené angličtiny Vám přeje
INKA
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama