Je skutečně důkladná znalost anglické gramatiky předpokladem ke zvládnutí mluvené angličtiny???

24. září 2010 v 23:42 | Inka

(Aneb proč by anglická gramatika neměla být cílem našeho snažení.)

Ahoj všichni, kdo jste se právě připojili k blogu věnovanému mluvené angličtině!

Dnes Vám asi udělám velkou radost, protože po přečtení  dnešního článku
zjistíte, že gramatika pro zvládnutí mluvené angličtiny skutečně není tak důležitá, jak se nám to ve škole snažili "vtlouci" do hlavy!  Vzpomínáte si ještě na výjimky a výjimky z výjimek….? Řada zahraničních autorů dokonce tvrdí, že "gramatika je pro mluvenou angličtinu určitou překážkou" !
Mezi  ně například patří mladý americký pedagog  A.J. Hoge,  autor  e-mailového kursu angličtiny  "Effortless English" .  Ten  ve svých úvahách bezvadně vysvětluje, jak je to možné.  Pokud se totiž tradičním způsobem biflujeme gramatiku angličtiny, tak se vlastně učíme nikoliv mluvenou angličtinu  jako takovou, ale učíme se   "o angličtině" . Tento autor dokonce tvrdí, že ti, kteří chtějí anglicky mluvit skutečně jako rodilí Angličané, by měli přestat studovat anglickou gramatiku (v originále: "Stop studying grammar")! Tento názor  se mi moc líbí, protože podporuje to, k čemu jsem se sama dopracovala po mnohaletém  hledání ,  jak co nejefektivněji a nejrychleji  zvládnout mluvenou angličtinu.
Podle mých zkušeností  nemá  smysl  biflovat gramatická pravidla, protože jimi nemluvíme!  A kdybychom si při  každém hovoru  s cizincem honem vzpomínali, která  pravidla pro tu kterou větu použít , tak bychom se asi nikdy nerozhovořili….  Jak  jsem  několikrát zdůrazňovala v článcích tohoto blogu,nejúčinnější  způsob, jak dostat do podvědomí  pravidla anglické gramatiky, je neustále opakování  vět,  o nichž víme, že jsou z hlediska angličtiny 100%  správné  - z hlediska  typického anglického slovosledu, z hlediska správné výslovnosti ,  melodie , rytmu atp. atp. (tj. ideálně tedy opakovat tyto věty  tak, jak je vyslovují rodilí mluvčí v nahrávkách, které
posloucháme).  A plně zapojit do tohoto procesu naši fantazii a vyslovované věty si  co nejvíce spojovat s reálnou skutečností. Ano, přesně tak , jako se svůj mateřský jazyk učí všechny malé děti. A víme, že tento postup je ten nejefektivnější - protože správně mluvit se naučí většina dětí (výjimky tvoří děti s velkými poruchami mozkové činnosti).
Protože však  mnozí z nás (zvláště střední a starší generace) jsou přeci jenom zvyklí si všechny nové poznatky dávat do souvislostí (což je i můj případ), tak osobně nezavrhuji  různá "udělátka" (myslím tím třeba tabulky), které nám zvláštnosti angličtiny pomáhají lépe pochopit. 
Na rozdíl od  rodilých Angličanů, Američanů ev. dalších cizinců, jejichž mateřskou řečí je některý z typů angličtiny, jsme my Češi zvyklí ze školy na desítky nejrůznějších pravidel a výjimek z těchto pravidel (vzpomeňte si jen na naše složité skloňování podstatných či přídavných jmen, časování, skloňování zájmen, vyjmenovaná slova, shodu přísudku s podmětem a nevím co ještě).
Proto  - a to zvláště pro zrakové typy studujících - jsou takové tabulky docela užitečné, protože na nich ihned vidíme rozdílné chování angličtiny. 
A můžeme je využívat k tomu, abychom podle jejich vzoru tvořili obdobné gramaticky správné věty.
Ale gramatika nesmí  být v žádném případě naším strašákem , který by nám znepříjemňoval chvíle strávené nad angličtinou . Má nám pouze pomoci pochopit odlišnosti od naší mateřštiny , ale nesmí se stát cílem našeho snažení. 

Ano, podle nejnovějších výzkumů v oblasti výuky jazyků  ani důkladná znalost anglické gramatiky nás mluvené angličtině nenaučí, protože mluvit se naučíme pouze mluvením - tj. stálým opakováním vět, které pro hovor potřebujeme. A stačí začít s málem - zvládnout základní anglické fráze vhodné ke komentování základních životních situací. 
A tento základní repertoár potom stále rozšiřovat o další a další věty - záměrně říkám o "VĚTY", protože učit se slovíčka samostatně  je z hlediska mluvené angličtiny zcela zbytečná práce!
Tak to je pro dnešek všechno, na co jsem si v této souvislosti vzpomněla. Krásné chvíle s angličtinou Vám přeje  Inka

P.S.
Chcete-li se o této revoluční a skutečně efektivní metodě výuky mluvené angličtině dozvědět více, klikněte si na následující odkaz:¨
https://www.e-junkie.com/ecom/gb.php?cl=5336&c=ib&aff=87169" target="ejejcsingle">Click here to visit Effortless English LLC.
Méně pokročilí studenti mohou mít velký užitek z toho, podívají-li se na následující internetové stránky:
<a href="https://www.e-junkie.com/ecom/gb.php?cl=94079&c=ib&aff=87169" target="ejejcsingle">Click here to visit English Conversations.</a>

nebo:
<a href="https://www.e-junkie.com/ecom/gb.php?cl=61578&c=ib&aff=87169" target="ejejcsingle">Click here to visit Helping You Learn English - Diana Tower.</a>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama