“Revoluce ve výuce“ - aneb jak zvládnout mluvenou angličtinu s menší námahou a přesto efektivně!

4. října 2010 v 22:42 | Inka

Další super-tipy k zvládnutí mluvené angličtiny!


Opět vítám všechny, kteří jste se rozhodli navštívit tento blog, věnovaný angličtině!
Jak už jsem se již zmínila v některém z předchozích článků, podařilo se mi při brouzdání na internetu narazit na stránky amerického profesora angličtiny A.J. Hoge, autora e-mailového kursu angličtiny s názvem "Effortless English", který je věnován specielně těm, kteří  už se učili dlouhá léta anglicky, zvládají psanou angličtinu, avšak stále nemluví a nerozumí.  Vzhledem k tomu, že jde o problematiku, které se již delší dobu věnuji, byla jsem přímo nadšena tím, že autor zastává prakticky stejné názory, k nimž jsem se dopracovala po dlouhé době i já tady v Praze.

Proto jsem si od autora kursu vyžádala svolení , že mohu 7 jeho e-mailů přeložit (jde o pracovní překlad - tj. nikoliv v pěkné spisovné češtině)  pro svůj blog do češtiny. A protože s mým nápadem ihned souhlasil, budu Vám postupně nejdůležitější myšlenky z jeho jednotlivých e-mailů se 7 radami uveřejňovat v tomto blogu v češtině!

Takže dnes se podíváme na 1.díl jeho minikurzu , který se zabývá problematikou "slovíček" a obsahuje jeho první pravidlo:      
                               
                                           LEARN PHRASES.
Vaše první sugesce:
Představte si, že mluvíte anglicky automaticky…. bez přemýšlení. Slova vycházejí z vašich úst lehce a rychle. Okamžitě rozumíte.
Abyste to dělali, musíte změnit způsob, jakým angličtinu studujete. Vaším prvním krokem je přestat studovat anglická slovíčka.   
                ANO:     Přestaňte se učit anglickým slovíčkům.
Správně, neučte se nazpaměť slovíčkům. Rodilí mluvčí se neučí anglicky pamatováním si jednotlivých slov. Rodilí mluvčí se učí fráze. Fráze jsou SKUPINY slov, které přirozeně patří k sobě.
                Učte se 4x rychleji
Výzkum dr. Jamese Ashera dokazuje, že učení se pomocí frází je
4-5krát rychlejší než když studujeme jednotlivá slova.
A studenti, kteří se učí celé fráze, mají mnohem lepší gramatiku.

PRAVIDLO č. 1:
VŽDY STUDUJTE A ZKOUŠEJTE SI FRÁZE, NIKOLIV JEDNOTLIVÁ SLOVA

J.A.Hoge přímo říká:  "Nikdy nestudujte jednotlivá slova. NIKDY."
A dále radí:  Když najdete nové slovo, vždy si ho napište s frází, v níž se nachází. VŽDYCKY. Když se zkoušíte, vždy zkoušejte celou frázi, nikoliv pouze to samotné slovo!
Dále radí:  Shromažďujte fráze.  Já k tomu radím: fráze, o nichž víte, že je budete v budoucnu potřebovat, si vypisujte do zvláštního sešitu (na jednu stranu anglickou frázi a případně na  druhou část listu její doslovný český překlad ), nebo ještě lépe:  vypisujte si tyto fráze na jednotlivé kartičky, s nimiž si potom hrajte....                        
Vaše mluvení a gramatika se zlepší 4-5x rychleji. Vždy si vypisujte kompletní/úplnou frázi.  Nikdy si do vašeho sešitu nepište jednotlivá slova.
Učte se pouze celé fráze!

Pokud již zvládáte základy angličtiny, můžete si pro další podrobnější informace kliknout na následující řádek:
<a href="https://www.e-junkie.com/ecom/gb.php?cl=5336&c=ib&aff=87169" target="ejejcsingle">Click here to visit Effortless English LLC.</a>

Takže to by bylo pro dnešek všechno a  nashledanou u příštího pravidla č. 2!
Krásné chvíle s angličtinou Vám přeje Inka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama